Currahee Gravel Grinder

Overall Finish List

March 14, 2020



Long Open Male Finishers
Long Male Masters (40-49) Male Finishers
Long Male Grand Masters (50-59) Male Finishers
Long Male Ultra Masters (60+) Male Finishers
Long Clydesdale Male Finishers
Long Single Speed Male Finishers
Long Female Masters (40+) Female Finishers
Long Junior Female Finishers
Long Junior Male Finishers

Long Open

Female Finishers

Place Name Sponsor Bib No Gender Time Back Total Time
1 Erica Carney Piedmont 2014 F   2:36:43.90
2 Angie Childre Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 2115 F 19:29.37 2:56:13.27
3 Nicole Gorry 2030 F 32:18.90 3:09:02.80
4 Becky Maguire Maguire Industries 2048 F 1:13:38.41 3:50:22.31
Top  

Male Finishers

Place Name Sponsor Bib No Gender Time Back Total Time
1 Jaden Grimes Piedmont 2031 M   2:10:56.43
2 Sammy Rideout Piedmont 2066 M 3:33.13 2:14:29.56
3 Conley Wilhelm Piedmont 2087 M 3:33.56 2:14:29.99
4 Joe Urbanowicz Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 2100 M 10:04.30 2:21:00.73
5 Julien Meaud 2051 M 14:11.96 2:25:08.39
6 Clint Rice 2118 M 17:32.54 2:28:28.97
7 Dylan Cantrell Piedmont 2012 M 20:54.04 2:31:50.47
8 Cody Parker Piedmont 2059 M 24:53.17 2:35:49.60
9 Ross Livingston Mountain Goat 2047 M 36:12.44 2:47:08.87
10 Dominic Norcross Piedmont 2056 M 38:21.13 2:49:17.56
11 Travis Shugart 2106 M 38:59.80 2:49:56.23
12 Jordan Shechter 2075 M 49:46.90 3:00:43.33
13 Raniel Dantic SWOOPS! 2018 M 1:05:21.82 3:16:18.25
14 Thomas Spain 2078 M 1:17:27.54 3:28:23.97
15 Michael Kuschner Sailing Performance Training 2045 M 1:27:01.37 3:37:57.80
Top  

Long Male Masters (40-49)

Place Name Sponsor Bib No Gender Time Back Total Time
1 Trae Grimes Chainbuster Pactimo p/b Childre Nissan 2022 M   2:15:28.87
2 Pete Edmonson PRC/Senoia Bicycle 2117 M 0:00.07 2:15:28.94
3 Scot Eisenman Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 2002 M 10:28.81 2:25:57.68
4 Matthew Lowe 2097 M 12:20.01 2:27:48.88
5 Chad Hayes Prima Tappa 2104 M 14:25.41 2:29:54.28
6 Tim Watley Arnold's Bike Shop 2085 M 21:26.98 2:36:55.85
7 Nat Dunn 2112 M 22:28.83 2:37:57.70
8 Chris Lessing Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 2107 M 24:02.34 2:39:31.21
9 Bo Bozeman Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 2020 M 27:03.95 2:42:32.82
10 Drew Gentemen Sunshine Cycles- Athens 2121 M 31:21.45 2:46:50.32
11 Scott Harding 2035 M 40:03.91 2:55:32.78
12 Sean Johnston 2042 M 51:11.97 3:06:40.84
13 Jeremy Leadbeater Arnold's Bike Shop 2046 M 57:12.78 3:12:41.65
14 John Allen 2003 M 1:06:59.25 3:22:28.12
15 Rick Masters 2073 M 1:17:55.55 3:33:24.42
16 Donovan McGee 2105 M 1:25:39.72 3:41:08.59
17 Hoyt Sloan 2076 M 2:29:28.08 4:44:56.95
18 Tyler Burbridge 2096 M 2:35:17.93 4:50:46.80
Top  

Long Male Grand Masters (50-59)

Place Name Sponsor Bib No Gender Time Back Total Time
1 Jame Carney Piedmont 2000 M   2:10:40.40
2 Mike Hurley 2040 M 4:49.29 2:15:29.69
3 Jason Childre Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 2116 M 15:39.04 2:26:19.44
4 Eddie Kababik Whitetail bicycles 2043 M 19:13.94 2:29:54.34
5 Kristian Blaich 2009 M 22:16.89 2:32:57.29
6 Vernon Smith 2077 M 23:36.58 2:34:16.98
7 Alan Bengtson Wahoo Fitness 2007 M 26:15.45 2:36:55.85
8 Lou Cataland 2109 M 27:56.55 2:38:36.95
9 Han Winogrond Hearns Cycling 2089 M 39:52.72 2:50:33.12
10 Mark O'Neal Team Dominate 2057 M 40:39.10 2:51:19.50
11 Patrick Miranda Mirco Racing 2053 M 48:20.72 2:59:01.12
12 Michael Hanson 2034 M 48:36.74 2:59:17.14
13 Randy Wilson 2088 M 54:23.99 3:05:04.39
14 Brian Coffey 2017 M 1:12:55.10 3:23:35.50
15 John Campbell 2122 M 1:21:03.24 3:31:43.64
16 Steve Golden 2098 M 1:30:13.12 3:40:53.52
Top  

Long Male Ultra Masters (60+)

Place Name Sponsor Bib No Gender Time Back Total Time
1 Dan Shelby Boyd Cycling 2119 M   2:26:09.96
2 Jim Hoffmeister 2114 M 46:30.46 3:12:40.42
3 Chuck Bengochea 2006 M 46:57.45 3:13:07.41
4 Bruce Ray Apalachee Cycle 2064 M 56:40.63 3:22:50.59
5 Zeke Lilly Chamois Butt'r 2101 M 1:10:07.83 3:36:17.79
6 Angelo Desimone 2023 M 3:08:14.91 5:34:24.87
7 Steve Jackson Northstar Bicycle 2041 M 3:18:11.61 5:44:21.57
Top  

Long Clydesdale

Place Name Sponsor Bib No Gender Time Back Total Time
1 Bill Hansen Peachtree Bikes 2111 M   2:37:58.60
2 Chris Schmitt Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan, Hammer Nutrition 2099 M 0:05.61 2:38:04.21
3 Anthony Pruitt 2062 M 10:17.52 2:48:16.12
4 Henry Blair 2013 M 17:23.53 2:55:22.13
5 Mark Goffi 2028 M 21:37.20 2:59:35.80
6 Jack Balthasar 2001 M 28:06.36 3:06:04.96
7 Nathan Rathel 2063 M 31:36.05 3:09:34.65
8 Kim Cantrell Piedmont 2011 M 1:02:55.12 3:40:53.72
9 Kelly Bear 2005 M 1:20:49.06 3:58:47.66
Top  

Long Single Speed

Place Name Sponsor Bib No Gender Time Back Total Time
1 William Parr 2060 M   3:07:02.80
Top  

Long Female Masters (40+)

Female Finishers

Place Name Sponsor Bib No Gender Time Back Total Time
1 Laina Palmeri Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 2058 F   2:53:43.63
2 Teresa Rose Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 2068 F 4:49.65 2:58:33.28
3 Beth Hoffmeister 2113 F 21:26.28 3:15:09.91
4 Tina Morris Arnold's Bike Shop 2054 F 22:42.75 3:16:26.38
5 Laura Sartain 2070 F 35:18.19 3:29:01.82
Top  

Long Junior

Place Name Sponsor Bib No Gender Time Back Total Time
1 Rhylee Wittrock Piedmont 2090 F   2:58:53.61
2 Leah Thomas Georgia Devo 2082 F 14:38.98 3:13:32.59

Male Finishers

Place Name Sponsor Bib No Gender Time Back Total Time
1 Luke Harris Georgia Devo 2120 M   2:30:48.82
2 Reece Latham DDP Elite Cycling Team 2102 M 1:00.63 2:31:49.45
3 Joseph Clark 2016 M 22:04.65 2:52:53.47
4 Pj Terry 2081 M 26:59.57 2:57:48.39
5 Grayson Clay 2103 M 28:48.47 2:59:37.29
6 Owen Schnakenberg 2074 M 31:33.32 3:02:22.14
7 Gavin Atkinson 2004 M 33:20.38 3:04:09.20