THE FLOW 6/3 MTB RACE

Age Group Detail

February 29, 2020

Results as of 03/03/2020 19:17:56



3 Hour Expert Open
Female 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Lillie Cline 706P Dirt Devo 3151 F/16 2   2:00:20.27
  Lap 1 58:17.37 58:17.37
  Lap 2 1:02:02.90 2:00:20.27
 
2 Presley Yount 706P Dirt Devo 3017 F/14 1   1:06:24.45
  Lap 1 1:06:24.45 1:06:24.45
 
Male 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Joseph Dabbs Infinity Cycles/DufourForFun Racing 3175 M/42 3   2:12:00.45
  Lap 1 43:05.21 43:05.21
  Lap 2 44:03.97 1:27:09.18
  Lap 3 44:51.27 2:12:00.45
 
2 Jamie Alexander 3174 M/47 3   2:22:20.63
  Lap 1 46:11.11 46:11.11
  Lap 2 48:02.38 1:34:13.49
  Lap 3 48:07.14 2:22:20.63
 
3 Lawrence Monks James Bros Bikes p/b Alacomp 3172 M/27 3   2:23:30.38
  Lap 1 46:50.71 46:50.71
  Lap 2 47:49.12 1:34:39.83
  Lap 3 48:50.55 2:23:30.38
 
4 Scott Moore Portable Rock Climbing 3198 M/49 3   2:24:22.88
  Lap 1 47:41.43 47:41.43
  Lap 2 48:40.94 1:36:22.37
  Lap 3 48:00.51 2:24:22.88
 
5 Adam Schaefer ZOMBIE CAMELS 3054 M/43 3   2:24:23.88
  Lap 1 47:28.21 47:28.21
  Lap 2 47:16.54 1:34:44.75
  Lap 3 49:39.13 2:24:23.88
 
6 Will McConnell 3053 M/39 3   2:24:36.45
  Lap 1 47:15.85 47:15.85
  Lap 2 48:06.00 1:35:21.85
  Lap 3 49:14.60 2:24:36.45
 
7 Noah Williams L5 Flyers / Gu Energy 6053 M/36 3   2:29:59.41
  Lap 1 49:03.99 49:03.99
  Lap 2 49:49.54 1:38:53.53
  Lap 3 51:05.88 2:29:59.41
 
8 Jake Grimes 706P Dirt Devo 3188 M/16 3   2:32:29.15
  Lap 1 48:25.25 48:25.25
  Lap 2 50:31.69 1:38:56.94
  Lap 3 53:32.21 2:32:29.15
 
9 Finn Ash 706P Dirt Devo 3048 M/17 3   2:52:35.63
  Lap 1 48:18.56 48:18.56
  Lap 2 58:27.97 1:46:46.53
  Lap 3 1:05:49.10 2:52:35.63
 
3 Hour Junior 1
Female 14 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Josie Grimes 3056 F/14 1   1:12:54.86
  Lap 1 1:12:54.86 1:12:54.86
 
2 Elizabeth Himstedt Strong Rock Camp 3190 F/11 1   1:18:24.33
  Lap 1 1:18:24.33 1:18:24.33
 
3 Hollings Ash Her Parents 3115 F/10 1   1:23:28.10
  Lap 1 1:23:28.10 1:23:28.10
 
Male 14 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Avery Himstedt Strong Rock Camp 3191 M/13 1   1:02:11.71
  Lap 1 1:02:11.71 1:02:11.71
 
2 Kurtis Drouin B.A Parents 3176 M/13 1   1:06:18.78
  Lap 1 1:06:18.78 1:06:18.78
 
3 Hour Junior 2
Male 16 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Austin Skelton 3177 M/13 2   2:33:13.90
  Lap 1 1:04:05.69 1:04:05.69
  Lap 2 1:29:08.21 2:33:13.90
 
2 Nate Sterchi Privateer Chattanooga 3066 M/15 1   1:54:51.44
  Lap 1 1:54:51.44 1:54:51.44
 
3 Hour Base
Female 13 to 19
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Claudia Skelton 3163 F/15 2   2:19:47.16
  Lap 1 1:04:29.74 1:04:29.74
  Lap 2 1:15:17.42 2:19:47.16
 
2 Shelby Herring Childre Nissan 3008 F/19 1   1:28:28.29
  Lap 1 1:28:28.29 1:28:28.29
 
Female 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Rebecca Sterner Skratch Labs/Top Gear Bicycles 3157 F/49 2   2:23:49.86
  Lap 1 1:09:54.50 1:09:54.50
  Lap 2 1:13:55.36 2:23:49.86
 
Female 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Paula Moore Portable Rock Climbing 3199 F/50 2   2:06:46.18
  Lap 1 1:02:36.00 1:02:36.00
  Lap 2 1:04:10.18 2:06:46.18
 
2 Genevieve Williamson Security Solutions 3005 F/52 1   1:12:35.65
  Lap 1 1:12:35.65 1:12:35.65
 
3 Lynn Wilson 3079 F/51 1   1:32:44.48
  Lap 1 1:32:44.48 1:32:44.48
 
Male 13 to 19
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Victor Hurtado 3153 M/16 3   2:59:06.71
  Lap 1 57:37.47 57:37.47
  Lap 2 56:52.20 1:54:29.67
  Lap 3 1:04:37.04 2:59:06.71
 
2 Ryan Marshall Nabo Realty Athens Mountain Racing 3018 M/13 2   2:30:17.85
  Lap 1 1:02:18.15 1:02:18.15
  Lap 2 1:27:59.70 2:30:17.85
 
Male 20 to 29
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Diego Llovera 3187 M/24 2   2:00:43.96
  Lap 1 58:42.43 58:42.43
  Lap 2 1:02:01.53 2:00:43.96
 
2 Travis Ferguson UGA Cycling 3156 M/23 2   2:10:23.87
  Lap 1 54:53.19 54:53.19
  Lap 2 1:15:30.68 2:10:23.87
 
3 Dylan Lindsey Oconee Outfitters 3016 M/20 2   2:27:03.76
  Lap 1 55:53.81 55:53.81
  Lap 2 1:31:09.95 2:27:03.76
 
Male 30 to 39
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Danny Azara 3196 M/35 3   2:44:23.15
  Lap 1 53:29.87 53:29.87
  Lap 2 54:36.70 1:48:06.57
  Lap 3 56:16.58 2:44:23.15
 
2 Mauricio Campos united ga services 3003 M/35 3   2:54:07.60
  Lap 1 56:50.23 56:50.23
  Lap 2 58:22.71 1:55:12.94
  Lap 3 58:54.66 2:54:07.60
 
3 Jesus Garcia 3060 M/36 2   1:59:53.87
  Lap 1 57:53.87 57:53.87
  Lap 2 1:02:00.00 1:59:53.87
 
4 Stephen Neal 3019 M/38 2   2:00:02.20
  Lap 1 58:03.41 58:03.41
  Lap 2 1:01:58.79 2:00:02.20
 
5 Brendon Carrasquillo My Mom 3033 M/33 2   2:12:53.36
  Lap 1 1:05:08.39 1:05:08.39
  Lap 2 1:07:44.97 2:12:53.36
 
6 Brandon Pate 3067 M/34 2   2:44:42.81
  Lap 1 1:15:18.18 1:15:18.18
  Lap 2 1:29:24.63 2:44:42.81
 
Male 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Dan Henry 3154 M/44 3   2:45:32.13
  Lap 1 53:09.58 53:09.58
  Lap 2 54:42.87 1:47:52.45
  Lap 3 57:39.68 2:45:32.13
 
2 Deron Bellcase 3001 M/46 3   2:53:55.76
  Lap 1 57:45.32 57:45.32
  Lap 2 56:42.08 1:54:27.40
  Lap 3 59:28.36 2:53:55.76
 
3 Ken Noh 3020 M/46 3   2:54:46.52
  Lap 1 58:03.62 58:03.62
  Lap 2 57:17.63 1:55:21.25
  Lap 3 59:25.27 2:54:46.52
 
4 Chris Sterchi Privateer Chattanooga 3025 M/44 3   2:55:43.95
  Lap 1 56:11.71 56:11.71
  Lap 2 58:26.77 1:54:38.48
  Lap 3 1:01:05.47 2:55:43.95
 
5 Cesar Garcia 3052 M/45 3   2:59:34.76
  Lap 1 58:06.65 58:06.65
  Lap 2 57:35.92 1:55:42.57
  Lap 3 1:03:52.19 2:59:34.76
 
6 Manuel Lopez 3139 M/45 2   1:56:48.84
  Lap 1 57:54.23 57:54.23
  Lap 2 58:54.61 1:56:48.84
 
7 Robbie Vickery Anderson Mechanical Inc. 3028 M/47 2   2:02:12.29
  Lap 1 58:29.38 58:29.38
  Lap 2 1:03:42.91 2:02:12.29
 
8 Pete Morrison 3152 M/40 2   2:07:44.48
  Lap 1 1:02:33.74 1:02:33.74
  Lap 2 1:05:10.74 2:07:44.48
 
9 Chris Chastain 3004 M/45 2   2:19:44.74
  Lap 1 1:06:18.75 1:06:18.75
  Lap 2 1:13:25.99 2:19:44.74
 
10 Charles Belew Deeznuts 3160 M/40 2   2:45:55.67
  Lap 1 1:10:50.49 1:10:50.49
  Lap 2 1:35:05.18 2:45:55.67
 
Male 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Lee Troutman 3119 M/58 3   2:55:33.40
  Lap 1 57:54.24 57:54.24
  Lap 2 59:08.45 1:57:02.69
  Lap 3 58:30.71 2:55:33.40
 
2 Matthew Kluge 3161 M/59 2   2:03:27.27
  Lap 1 1:00:46.46 1:00:46.46
  Lap 2 1:02:40.81 2:03:27.27
 
3 Jesse Williamson Security Solutions 3155 M/54 2   2:07:32.86
  Lap 1 1:00:52.38 1:00:52.38
  Lap 2 1:06:40.48 2:07:32.86
 
4 Luis Pagan 3021 M/54 2   2:23:41.13
  Lap 1 1:08:28.19 1:08:28.19
  Lap 2 1:15:12.94 2:23:41.13
 
5 Eric Toole Security solutions 3159 M/52 2   2:36:37.89
  Lap 1 1:14:43.51 1:14:43.51
  Lap 2 1:21:54.38 2:36:37.89
 
3 Hour Sport
Female 13 to 19
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Kathryn Geoffroy 3073 F/16 2   1:59:30.85
  Lap 1 59:00.49 59:00.49
  Lap 2 1:00:30.36 1:59:30.85
 
2 Margaret Griggs 706P Dirt Devo 3179 F/16 2   2:13:31.71
  Lap 1 1:03:37.84 1:03:37.84
  Lap 2 1:09:53.87 2:13:31.71
 
3 Julia Traill 706P Dirt Devo 3180 F/15 2   2:23:45.99
  Lap 1 1:06:18.84 1:06:18.84
  Lap 2 1:17:27.15 2:23:45.99
 
Female 30 to 39
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Shannon Lancaster 3192 F/37 1   1:54:22.83
  Lap 1 1:54:22.83 1:54:22.83
 
Female 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Caryn Davis 3194 F/47 2   1:59:19.84
  Lap 1 58:42.82 58:42.82
  Lap 2 1:00:37.02 1:59:19.84
 
Female 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Teresa Rose Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 3086 F/54 3   2:58:05.90
  Lap 1 59:21.46 59:21.46
  Lap 2 1:00:05.44 1:59:26.90
  Lap 3 58:39.00 2:58:05.90
 
Male 13 to 19
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Charley Chastain 706P Dirt Devo 3071 M/15 2   2:55:43.95
  Lap 1 1:59:16.35 1:59:16.35
  Lap 2 56:27.60 2:55:43.95
 
Male 30 to 39
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Jesse Hudgins 3077 M/38 3   2:31:09.89
  Lap 1 49:12.56 49:12.56
  Lap 2 51:07.37 1:40:19.93
  Lap 3 50:49.96 2:31:09.89
 
2 Daniel Earnest Queen City Cycles, Inc. 3044 M/39 3   2:45:23.12
  Lap 1 51:48.82 51:48.82
  Lap 2 56:47.48 1:48:36.30
  Lap 3 56:46.82 2:45:23.12
 
3 Joe Martin 3082 M/37 2   1:44:35.34
  Lap 1 50:36.97 50:36.97
  Lap 2 53:58.37 1:44:35.34
 
4 Garrett Eckerl 3182 M/33 2   2:21:17.59
  Lap 1 1:11:19.18 1:11:19.18
  Lap 2 1:09:58.41 2:21:17.59
 
Male 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Scot Eisenman Chainbuster-Pactimo p/b Nissan Childre 3150 M/46 3   2:32:01.83
  Lap 1 47:41.19 47:41.19
  Lap 2 51:21.60 1:39:02.79
  Lap 3 52:59.04 2:32:01.83
 
2 Taylor Gonsoulin Free Flite Bicycles/Team Stages 3183 M/48 3   2:39:03.41
  Lap 1 51:16.96 51:16.96
  Lap 2 54:06.94 1:45:23.90
  Lap 3 53:39.51 2:39:03.41
 
3 Michael Marshall Nabo Realty Athens Mountain Racing 3081 M/49 3   2:51:35.74
  Lap 1 57:31.48 57:31.48
  Lap 2 56:08.24 1:53:39.72
  Lap 3 57:56.02 2:51:35.74
 
4 Brooks Gant Bike Link Racing 3178 M/47 2   2:01:51.85
  Lap 1 59:43.96 59:43.96
  Lap 2 1:02:07.89 2:01:51.85
 
Male 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Tj Jones Pop Thinking 3116 M/50 3   2:33:25.97
  Lap 1 50:11.86 50:11.86
  Lap 2 51:53.49 1:42:05.35
  Lap 3 51:20.62 2:33:25.97
 
2 Mike Battle 3193 M/52 3   2:33:53.98
  Lap 1 50:02.73 50:02.73
  Lap 2 52:02.62 1:42:05.35
  Lap 3 51:48.63 2:33:53.98
 
3 Chris Mc Crory 3109 M/51 3   2:43:47.50
  Lap 1 53:05.71 53:05.71
  Lap 2 54:39.61 1:47:45.32
  Lap 3 56:02.18 2:43:47.50
 
4 William Chapman 3070 M/52 3   2:54:47.14
  Lap 1 55:30.10 55:30.10
  Lap 2 58:52.35 1:54:22.45
  Lap 3 1:00:24.69 2:54:47.14
 
5 Rick Jones Top Gear Bicycles 3181 M/57 2   1:56:52.73
  Lap 1 56:33.38 56:33.38
  Lap 2 1:00:19.35 1:56:52.73
 
6 Jeff Rozyeki USMES 3101 M/50 2   2:12:00.35
  Lap 1 1:04:01.49 1:04:01.49
  Lap 2 1:07:58.86 2:12:00.35
 
3 Hour Single Speed
Male 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Rusty Wallace Nabo Realty Athens Mountain Racing 3184 M/47 3   2:34:11.70
  Lap 1 49:37.96 49:37.96
  Lap 2 52:15.85 1:41:53.81
  Lap 3 52:17.89 2:34:11.70
 
3 Hour Solo Ultra Masters (60+)
Male 60 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Barry Wood PRC - Senoia Bicycle 3103 M/62 2   2:00:14.99
  Lap 1 58:22.87 58:22.87
  Lap 2 1:01:52.12 2:00:14.99
 
2 Dave Thomas 3189 M/61 2   2:05:54.46
  Lap 1 1:00:31.24 1:00:31.24
  Lap 2 1:05:23.22 2:05:54.46
 
3 Chuck Bengochea 3120 M/63 2   2:06:28.10
  Lap 1 1:00:57.60 1:00:57.60
  Lap 2 1:05:30.50 2:06:28.10
 
4 Nick Kirby BLR Therapy South 3186 M/60 2   2:11:54.46
  Lap 1 1:06:37.86 1:06:37.86
  Lap 2 1:05:16.60 2:11:54.46
 
5 William Longino Mercer Ave, LLC 3185 M/61 2   2:27:29.42
  Lap 1 1:05:04.50 1:05:04.50
  Lap 2 1:22:24.92 2:27:29.42
 
6 John Reynolds The Bicycle Doctor bicycledoc.com 3090 M/65 2   2:29:27.89
  Lap 1 1:18:47.77 1:18:47.77
  Lap 2 1:10:40.12 2:29:27.89
 
3 Hour Clydesdale (200+)
Male 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Chris Schmitt Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan, Hammer Nutrition 3000 M/47 3   2:31:08.39
  Lap 1 49:12.55 49:12.55
  Lap 2 51:07.38 1:40:19.93
  Lap 3 50:48.46 2:31:08.39
 
2 James Himstedt Strong Rock Camp 3041 M/46 3   2:59:01.84
  Lap 1 54:29.98 54:29.98
  Lap 2 57:38.80 1:52:08.78
  Lap 3 1:06:53.06 2:59:01.84
 
3 Rick Burton Zombie Camels 3167 M/43 2   2:02:48.10
  Lap 1 1:00:12.98 1:00:12.98
  Lap 2 1:02:35.12 2:02:48.10
 
4 Mark Provinsal 3169 M/54 2   2:04:36.76
  Lap 1 59:06.61 59:06.61
  Lap 2 1:05:30.15 2:04:36.76
 
5 Jeff Scates 3168 M/62 2   2:14:59.16
  Lap 1 1:03:01.61 1:03:01.61
  Lap 2 1:11:57.55 2:14:59.16
 
3 Hour Beginner
Female 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Laura Azara 3195 F/35 1   1:12:35.24
  Lap 1 1:12:35.24 1:12:35.24
 
Male 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Freddy Vargas 3064 M/44 2   2:11:38.11
  Lap 1 1:04:09.89 1:04:09.89
  Lap 2 1:07:28.22 2:11:38.11
 
2 Steve Golden 3035 M/53 2   2:12:15.85
  Lap 1 1:04:19.68 1:04:19.68
  Lap 2 1:07:56.17 2:12:15.85
 
3 Harrison Buck 3143 M/50 2   2:30:57.73
  Lap 1 1:15:35.23 1:15:35.23
  Lap 2 1:15:22.50 2:30:57.73
 
4 David Buck 3144 M/50 2   2:33:37.97
  Lap 1 1:13:39.76 1:13:39.76
  Lap 2 1:19:58.21 2:33:37.97
 
5 Andy Schmitt 3165 M/44 1   1:19:14.77
  Lap 1 1:19:14.77 1:19:14.77