24/12 Hours of Iron Maiden

Overall Detail

June 13, 2020

Results as of 06/16/2020 15:42:15



12 Hour Expert

Males

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Martin Musil Traxxion Dynamics 214 M/45 13   11:47:25.25
    Lap 1 46:23.37 46:23.37
    Lap 2 51:43.46 1:38:06.83
    Lap 3 52:30.11 2:30:36.94
    Lap 4 52:21.37 3:22:58.31
    Lap 5 52:16.45 4:15:14.76
    Lap 6 58:13.40 5:13:28.16
    Lap 7 51:28.24 6:04:56.40
    Lap 8 57:34.54 7:02:30.94
    Lap 9 59:12.99 8:01:43.93
    Lap 10 55:53.85 8:57:37.78
    Lap 11 58:40.80 9:56:18.58
    Lap 12 55:05.82 10:51:24.40
    Lap 13 56:00.85 11:47:25.25
 

12 Hour Open

Females

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Teresa Rose Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 212 F/54 9   10:32:34.91
    Lap 1 1:02:36.21 1:02:36.21
    Lap 2 1:03:59.60 2:06:35.81
    Lap 3 1:05:17.51 3:11:53.32
    Lap 4 1:23:25.22 4:35:18.54
    Lap 5 1:06:15.07 5:41:33.61
    Lap 6 1:07:21.21 6:48:54.82
    Lap 7 1:23:37.71 8:12:32.53
    Lap 8 1:08:50.70 9:21:23.23
    Lap 9 1:11:11.68 10:32:34.91
 
2 Amy Martin 217 F/ 6   10:24:43.73
    Lap 1 1:12:11.87 1:12:11.87
    Lap 2 1:19:15.73 2:31:27.60
    Lap 3 2:04:00.02 4:35:27.62
    Lap 4 1:21:12.28 5:56:39.90
    Lap 5 2:56:36.82 8:53:16.72
    Lap 6 1:31:27.01 10:24:43.73
 
3 Mary McWhirter Bike Link Racing 211 F/35 6   11:04:50.31
    Lap 1 1:41:36.52 1:41:36.52
    Lap 2 2:06:43.77 3:48:20.29
    Lap 3 1:55:18.69 5:43:38.98
    Lap 4 2:09:10.67 7:52:49.65
    Lap 5 1:35:58.62 9:28:48.27
    Lap 6 1:36:02.04 11:04:50.31
 
4 Michelle Williams 213 F/54 4   8:11:06.96
    Lap 1 1:30:59.48 1:30:59.48
    Lap 2 2:14:37.73 3:45:37.21
    Lap 3 2:22:16.98 6:07:54.19
    Lap 4 2:03:12.77 8:11:06.96

Males

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Josh Waldrop bike link racing/therapy south 204 M/47 10   11:09:41.28
    Lap 1 55:30.11 55:30.11
    Lap 2 59:31.59 1:55:01.70
    Lap 3 1:01:05.67 2:56:07.37
    Lap 4 1:03:57.22 4:00:04.59
    Lap 5 1:11:49.73 5:11:54.32
    Lap 6 1:10:00.52 6:21:54.84
    Lap 7 1:06:48.62 7:28:43.46
    Lap 8 1:09:52.90 8:38:36.36
    Lap 9 1:22:22.91 10:00:59.27
    Lap 10 1:08:42.01 11:09:41.28
 
2 David Purinton Birmingham Velo/Infinity Racing 208 M/52 9   11:14:06.55
    Lap 1 59:40.68 59:40.68
    Lap 2 59:58.24 1:59:38.92
    Lap 3 1:07:41.52 3:07:20.44
    Lap 4 1:08:19.43 4:15:39.87
    Lap 5 1:19:31.57 5:35:11.44
    Lap 6 1:25:15.31 7:00:26.75
    Lap 7 1:33:36.20 8:34:02.95
    Lap 8 1:25:43.96 9:59:46.91
    Lap 9 1:14:19.64 11:14:06.55
 
3 Paul Blanton Bike Link Racing 200 M/61 9   11:20:29.16
    Lap 1 1:02:11.25 1:02:11.25
    Lap 2 1:05:43.09 2:07:54.34
    Lap 3 1:09:40.24 3:17:34.58
    Lap 4 1:06:14.99 4:23:49.57
    Lap 5 1:13:20.66 5:37:10.23
    Lap 6 1:14:04.57 6:51:14.80
    Lap 7 1:10:35.86 8:01:50.66
    Lap 8 2:03:01.12 10:04:51.78
    Lap 9 1:15:37.38 11:20:29.16
 
4 Andy Coffman 205 M/39 7   10:19:16.75
    Lap 1 1:04:42.32 1:04:42.32
    Lap 2 1:05:44.34 2:10:26.66
    Lap 3 1:18:05.55 3:28:32.21
    Lap 4 1:23:27.24 4:51:59.45
    Lap 5 1:30:47.77 6:22:47.22
    Lap 6 2:34:57.24 8:57:44.46
    Lap 7 1:21:32.29 10:19:16.75
 
5 Mike Shina Sixes Pit 206 M/50 7   11:10:38.81
    Lap 1 1:15:19.87 1:15:19.87
    Lap 2 1:17:16.51 2:32:36.38
    Lap 3 1:22:44.25 3:55:20.63
    Lap 4 2:00:04.67 5:55:25.30
    Lap 5 1:26:09.27 7:21:34.57
    Lap 6 1:59:02.41 9:20:36.98
    Lap 7 1:50:01.83 11:10:38.81
 
6 Brian Blanchard 218 M/48 7   11:27:32.49
    Lap 1 59:37.42 59:37.42
    Lap 2 1:13:10.73 2:12:48.15
    Lap 3 3:05:49.95 5:18:38.10
    Lap 4 1:28:52.71 6:47:30.81
    Lap 5 1:38:15.64 8:25:46.45
    Lap 6 1:47:24.83 10:13:11.28
    Lap 7 1:14:21.21 11:27:32.49
 
7 Adam Schaefer Zombie Camels 203 M/43 6   6:04:18.74
    Lap 1 53:08.63 53:08.63
    Lap 2 52:27.97 1:45:36.60
    Lap 3 55:05.35 2:40:41.95
    Lap 4 59:21.52 3:40:03.47
    Lap 5 1:11:30.64 4:51:34.11
    Lap 6 1:12:44.63 6:04:18.74
 
8 Jason Bierley Bike Link Racing p/b Therapy South 202 M/45 5   8:51:56.80
    Lap 1 58:24.59 58:24.59
    Lap 2 1:01:06.71 1:59:31.30
    Lap 3 1:11:30.23 3:11:01.53
    Lap 4 1:17:38.66 4:28:40.19
    Lap 5 4:23:16.61 8:51:56.80
 
9 Ron Zappendorf 4:29 Shredders 207 M/52 3   3:57:15.27
    Lap 1 1:14:15.38 1:14:15.38
    Lap 2 1:22:44.03 2:36:59.41
    Lap 3 1:20:15.86 3:57:15.27
 
10 Daniel Franklin 209 M/54 3   5:55:12.34
    Lap 1 1:42:28.53 1:42:28.53
    Lap 2 2:02:04.35 3:44:32.88
    Lap 3 2:10:39.46 5:55:12.34
 

12 Hour Single Speed

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Brett Goldenberg Smart Space Atlanta 215 M/52 9   11:16:29.93
    Lap 1 59:16.31 59:16.31
    Lap 2 58:47.46 1:58:03.77
    Lap 3 1:03:16.48 3:01:20.25
    Lap 4 1:06:34.87 4:07:55.12
    Lap 5 1:15:36.40 5:23:31.52
    Lap 6 1:22:49.26 6:46:20.78
    Lap 7 2:02:23.54 8:48:44.32
    Lap 8 1:12:55.95 10:01:40.27
    Lap 9 1:14:49.66 11:16:29.93
 
2 Jake Farrer RiverDog Outpost/Bass Performance 216 M/40 5   5:30:01.70
    Lap 1 58:08.46 58:08.46
    Lap 2 59:39.09 1:57:47.55
    Lap 3 1:04:04.11 3:01:51.66
    Lap 4 1:14:19.10 4:16:10.76
    Lap 5 1:13:50.94 5:30:01.70