Reclaimed! 6/3 Hour MTB Race

Overall Detail

July 18, 2020

Results as of 07/22/2020 15:33:22



6 Hour Expert

Females

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Tina Morris Matheny Endurance 6101 F/ 6   5:43:42.73
    Lap 1 54:34.36 54:34.36
    Lap 2 56:34.56 1:51:08.92
    Lap 3 55:16.36 2:46:25.28
    Lap 4 57:16.12 3:43:41.40
    Lap 5 59:23.57 4:43:04.97
    Lap 6 1:00:37.76 5:43:42.73
 
2 Amy Price 6100 F/ 5   5:47:06.57
    Lap 1 1:06:17.15 1:06:17.15
    Lap 2 1:10:04.75 2:16:21.90
    Lap 3 1:21:18.73 3:37:40.63
    Lap 4 1:05:28.58 4:43:09.21
    Lap 5 1:03:57.36 5:47:06.57
 
3 Anna Guthrie 6107 F/ 4   5:16:48.29
    Lap 1 1:09:35.35 1:09:35.35
    Lap 2 1:21:49.24 2:31:24.59
    Lap 3 1:23:13.27 3:54:37.86
    Lap 4 1:22:10.43 5:16:48.29

Males

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Martin Musil Traxxion 6054 M/ 7   5:22:44.82
    Lap 1 42:42.37 42:42.37
    Lap 2 44:40.28 1:27:22.65
    Lap 3 45:20.20 2:12:42.85
    Lap 4 46:37.90 2:59:20.75
    Lap 5 47:17.87 3:46:38.62
    Lap 6 49:33.66 4:36:12.28
    Lap 7 46:32.54 5:22:44.82
 
2 Jaden Grimes 6119 M/ 7   5:31:01.42
    Lap 1 42:42.38 42:42.38
    Lap 2 44:40.99 1:27:23.37
    Lap 3 45:19.49 2:12:42.86
    Lap 4 46:38.09 2:59:20.95
    Lap 5 45:32.42 3:44:53.37
    Lap 6 50:25.99 4:35:19.36
    Lap 7 55:42.06 5:31:01.42
 
3 Daniel Albarracin 6121 M/14 7   5:48:54.12
    Lap 1 47:58.92 47:58.92
    Lap 2 48:28.89 1:36:27.81
    Lap 3 48:32.18 2:24:59.99
    Lap 4 49:47.49 3:14:47.48
    Lap 5 51:31.27 4:06:18.75
    Lap 6 50:52.03 4:57:10.78
    Lap 7 51:43.34 5:48:54.12
 
4 Max Gunthert Georgia Devo 6102 M/ 6   5:30:25.57
    Lap 1 52:35.31 52:35.31
    Lap 2 53:01.53 1:45:36.84
    Lap 3 53:48.55 2:39:25.39
    Lap 4 54:32.05 3:33:57.44
    Lap 5 1:03:02.90 4:37:00.34
    Lap 6 53:25.23 5:30:25.57
 
5 Dustin Greer 6126 M/34 3   2:41:07.49
    Lap 1 51:00.90 51:00.90
    Lap 2 57:49.20 1:48:50.10
    Lap 3 52:17.39 2:41:07.49
 

6 Hour Sport

Females

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Mary Gilmer 6130 F/ 4   4:47:43.33
    Lap 1 1:08:04.88 1:08:04.88
    Lap 2 1:08:01.89 2:16:06.77
    Lap 3 1:15:48.09 3:31:54.86
    Lap 4 1:15:48.47 4:47:43.33

Males

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Will Fenwick Goat Cycling 6127 M/30 7   5:54:45.53
    Lap 1 50:18.55 50:18.55
    Lap 2 51:33.81 1:41:52.36
    Lap 3 50:24.88 2:32:17.24
    Lap 4 49:15.72 3:21:32.96
    Lap 5 52:16.89 4:13:49.85
    Lap 6 49:37.14 5:03:26.99
    Lap 7 51:18.54 5:54:45.53
 
2 Evan Glynn 6035 M/ 7   5:55:53.87
    Lap 1 50:31.20 50:31.20
    Lap 2 49:32.35 1:40:03.55
    Lap 3 50:06.26 2:30:09.81
    Lap 4 51:25.40 3:21:35.21
    Lap 5 52:27.16 4:14:02.37
    Lap 6 52:36.92 5:06:39.29
    Lap 7 49:14.58 5:55:53.87
 
3 Russell Peelman 6108 M/ 6   5:36:18.48
    Lap 1 53:28.67 53:28.67
    Lap 2 55:48.07 1:49:16.74
    Lap 3 53:41.09 2:42:57.83
    Lap 4 56:53.83 3:39:51.66
    Lap 5 57:46.04 4:37:37.70
    Lap 6 58:40.78 5:36:18.48
 
4 Logan Stahl 706P Dirt Devo 469 M/ 5   4:18:56.77
    Lap 1 47:46.17 47:46.17
    Lap 2 47:16.07 1:35:02.24
    Lap 3 48:34.74 2:23:36.98
    Lap 4 51:55.92 3:15:32.90
    Lap 5 1:03:23.87 4:18:56.77
 
5 Vic Cameron 6098 M/ 5   5:32:40.50
    Lap 1 1:00:33.13 1:00:33.13
    Lap 2 1:08:09.42 2:08:42.55
    Lap 3 1:09:55.17 3:18:37.72
    Lap 4 1:08:05.95 4:26:43.67
    Lap 5 1:05:56.83 5:32:40.50
 
6 Jon Rogers 3298 M/43 5   5:44:57.48
    Lap 1 57:39.65 57:39.65
    Lap 2 59:31.68 1:57:11.33
    Lap 3 1:06:13.66 3:03:24.99
    Lap 4 1:25:08.99 4:28:33.98
    Lap 5 1:16:23.50 5:44:57.48
 
7 Thomas Groover Alabama Resturant Equipment 6120 M/13 5   5:48:45.29
    Lap 1 59:57.60 59:57.60
    Lap 2 1:11:31.94 2:11:29.54
    Lap 3 1:30:40.58 3:42:10.12
    Lap 4 1:03:23.19 4:45:33.31
    Lap 5 1:03:11.98 5:48:45.29
 
8 Brayden Roger 3297 M/13 4   5:59:50.82
    Lap 1 1:02:18.90 1:02:18.90
    Lap 2 1:12:36.25 2:14:55.15
    Lap 3 1:29:13.01 3:44:08.16
    Lap 4 2:15:42.66 5:59:50.82
 

6 Hour Beginner (Coed)

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Adrian Del Blanco Northstar Bicycle 6003 M/ 5   5:04:08.30
    Lap 1 50:06.57 50:06.57
    Lap 2 50:30.78 1:40:37.35
    Lap 3 1:00:21.59 2:40:58.94
    Lap 4 1:09:56.70 3:50:55.64
    Lap 5 1:13:12.66 5:04:08.30
 

6 Hour Masters (40-49)

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Matthew Lowe 6023 M/45 6   5:09:26.57
    Lap 1 47:24.92 47:24.92
    Lap 2 47:03.69 1:34:28.61
    Lap 3 51:35.83 2:26:04.44
    Lap 4 54:31.52 3:20:35.96
    Lap 5 54:36.39 4:15:12.35
    Lap 6 54:14.22 5:09:26.57
 
2 Michael Long 6042 M/41 6   5:21:46.71
    Lap 1 47:27.10 47:27.10
    Lap 2 49:45.24 1:37:12.34
    Lap 3 53:01.20 2:30:13.54
    Lap 4 56:56.65 3:27:10.19
    Lap 5 58:31.48 4:25:41.67
    Lap 6 56:05.04 5:21:46.71
 
3 James Johnson Apalachee Cycle 6025 M/44 6   5:39:11.60
    Lap 1 54:08.74 54:08.74
    Lap 2 54:28.07 1:48:36.81
    Lap 3 55:13.29 2:43:50.10
    Lap 4 59:49.87 3:43:39.97
    Lap 5 59:23.36 4:43:03.33
    Lap 6 56:08.27 5:39:11.60
 
4 Matt Stahl 6082 M/48 5   4:43:02.99
    Lap 1 53:24.52 53:24.52
    Lap 2 56:41.17 1:50:05.69
    Lap 3 57:21.78 2:47:27.47
    Lap 4 58:40.14 3:46:07.61
    Lap 5 56:55.38 4:43:02.99
 
5 Will Kelley 6123 M/45 5   5:17:40.82
    Lap 1 51:39.41 51:39.41
    Lap 2 56:25.74 1:48:05.15
    Lap 3 1:00:27.84 2:48:32.99
    Lap 4 1:10:55.14 3:59:28.13
    Lap 5 1:18:12.69 5:17:40.82
 
6 David Buntin Hill City Racing prsented by Team Dad Bod 6128 M/47 4   3:32:05.40
    Lap 1 48:27.42 48:27.42
    Lap 2 49:09.00 1:37:36.42
    Lap 3 51:48.24 2:29:24.66
    Lap 4 1:02:40.74 3:32:05.40
 
7 Kerry Drake Nor-GA Creek Six 6104 M/47 4   3:49:06.13
    Lap 1 53:50.66 53:50.66
    Lap 2 54:58.12 1:48:48.78
    Lap 3 57:50.58 2:46:39.36
    Lap 4 1:02:26.77 3:49:06.13
 
8 Scott Burnett 6078 M/49 4   4:40:45.48
    Lap 1 1:00:20.60 1:00:20.60
    Lap 2 57:23.20 1:57:43.80
    Lap 3 1:04:39.17 3:02:22.97
    Lap 4 1:38:22.51 4:40:45.48
 
9 Frederic Golden 6080 M/45 4   4:58:17.32
    Lap 1 56:54.77 56:54.77
    Lap 2 1:01:15.08 1:58:09.85
    Lap 3 1:13:33.94 3:11:43.79
    Lap 4 1:46:33.53 4:58:17.32
 
10 Bo Bozeman Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 6030 M/48 1   1:13:49.50
    Lap 1 1:13:49.50 1:13:49.50
 

6 Hour Grand Masters (50-59)

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Michael Roach Go Pivot p/b Roswell Bicycles 471 M/53 7   5:53:31.93
    Lap 1 47:06.74 47:06.74
    Lap 2 49:33.55 1:36:40.29
    Lap 3 49:44.24 2:26:24.53
    Lap 4 51:24.83 3:17:49.36
    Lap 5 52:11.99 4:10:01.35
    Lap 6 51:41.93 5:01:43.28
    Lap 7 51:48.65 5:53:31.93
 
2 Matt Zhun ATLANTA CYCLING 6019 M/54 6   5:23:37.15
    Lap 1 51:01.49 51:01.49
    Lap 2 52:57.28 1:43:58.77
    Lap 3 52:59.95 2:36:58.72
    Lap 4 54:29.46 3:31:28.18
    Lap 5 55:42.13 4:27:10.31
    Lap 6 56:26.84 5:23:37.15
 
3 Andy Meyer 6124 M/58 6   5:36:04.51
    Lap 1 54:16.66 54:16.66
    Lap 2 52:52.20 1:47:08.86
    Lap 3 54:44.38 2:41:53.24
    Lap 4 57:02.05 3:38:55.29
    Lap 5 58:25.21 4:37:20.50
    Lap 6 58:44.01 5:36:04.51
 
4 Ricky Park 6122 M/56 6   5:38:11.21
    Lap 1 57:20.53 57:20.53
    Lap 2 54:28.63 1:51:49.16
    Lap 3 54:25.27 2:46:14.43
    Lap 4 56:25.21 3:42:39.64
    Lap 5 57:30.62 4:40:10.26
    Lap 6 58:00.95 5:38:11.21
 
5 David Purinton Birmingham Velo/Infinity Racing 6071 M/52 6   5:58:11.36
    Lap 1 54:15.29 54:15.29
    Lap 2 56:54.30 1:51:09.59
    Lap 3 1:01:10.90 2:52:20.49
    Lap 4 1:02:37.64 3:54:58.13
    Lap 5 1:03:25.69 4:58:23.82
    Lap 6 59:47.54 5:58:11.36
 
6 Doug Littrell Southern Carnage 6016 M/56 5   4:42:35.23
    Lap 1 54:17.32 54:17.32
    Lap 2 52:52.28 1:47:09.60
    Lap 3 54:45.26 2:41:54.86
    Lap 4 56:30.03 3:38:24.89
    Lap 5 1:04:10.34 4:42:35.23
 
7 Jim Farmer 6125 M/53 5   4:55:28.40
    Lap 1 52:32.84 52:32.84
    Lap 2 55:31.96 1:48:04.80
    Lap 3 55:12.36 2:43:17.16
    Lap 4 1:00:11.32 3:43:28.48
    Lap 5 1:11:59.92 4:55:28.40
 
8 Eric Latimer Real Bikes 6074 M/58 4   4:36:52.66
    Lap 1 56:31.95 56:31.95
    Lap 2 59:18.92 1:55:50.87
    Lap 3 1:05:29.47 3:01:20.34
    Lap 4 1:35:32.32 4:36:52.66
 
9 Scott Russell Go-Pivot Roswell Bikes 470 M/56 3   2:26:48.64
    Lap 1 47:06.14 47:06.14
    Lap 2 49:32.72 1:36:38.86
    Lap 3 50:09.78 2:26:48.64
 
10 Yorke Young JRH Brewery (Johnson City, TN) 6103 M/50 1   5:26:53.31
    Lap 1 5:26:53.31 5:26:53.31
 

6 Hour Ultra Masters (60+)

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Hardwick Gregg Infinity Cycling 6110 M/66 6   5:15:59.35
    Lap 1 50:56.41 50:56.41
    Lap 2 51:07.20 1:42:03.61
    Lap 3 52:18.09 2:34:21.70
    Lap 4 52:41.49 3:27:03.19
    Lap 5 55:49.41 4:22:52.60
    Lap 6 53:06.75 5:15:59.35
 
2 Richard Waters 6111 M/68 3   3:08:32.55
    Lap 1 55:10.72 55:10.72
    Lap 2 59:24.93 1:54:35.65
    Lap 3 1:13:56.90 3:08:32.55
 
3 Paul Blanton Bike Link Racing 6045 M/61 3   3:09:40.48
    Lap 1 56:52.10 56:52.10
    Lap 2 1:06:32.70 2:03:24.80
    Lap 3 1:06:15.68 3:09:40.48
 

6 Hour Single Speed

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Flynn Whitehurst Pro bike repair 6039 M/ 6   5:47:05.32
    Lap 1 52:51.33 52:51.33
    Lap 2 54:09.05 1:47:00.38
    Lap 3 57:25.16 2:44:25.54
    Lap 4 58:56.37 3:43:21.91
    Lap 5 59:46.93 4:43:08.84
    Lap 6 1:03:56.48 5:47:05.32
 
2 Tim Winters Southern Brewing Company 6021 M/ 5   4:59:48.82
    Lap 1 57:07.74 57:07.74
    Lap 2 57:59.85 1:55:07.59
    Lap 3 1:00:29.64 2:55:37.23
    Lap 4 1:03:11.25 3:58:48.48
    Lap 5 1:01:00.34 4:59:48.82
 
3 Jame Carney Piedmont 6041 M/ 2   1:36:30.34
    Lap 1 49:19.42 49:19.42
    Lap 2 47:10.92 1:36:30.34
 

6 Hour Clydesdale

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Nathan Rathel 6007 M/ 5   4:57:18.80
    Lap 1 55:04.90 55:04.90
    Lap 2 55:25.70 1:50:30.60
    Lap 3 57:16.06 2:47:46.66
    Lap 4 1:05:06.06 3:52:52.72
    Lap 5 1:04:26.08 4:57:18.80
 
2 Brian Blanchard Northstar Bicycles/Zombie Camels 6008 M/ 5   4:58:54.93
    Lap 1 54:48.26 54:48.26
    Lap 2 55:28.54 1:50:16.80
    Lap 3 57:54.05 2:48:10.85
    Lap 4 1:05:40.78 3:53:51.63
    Lap 5 1:05:03.30 4:58:54.93
 
3 Mike Shina 466 M/ 4   5:17:22.93
    Lap 1 1:06:01.53 1:06:01.53
    Lap 2 1:11:43.70 2:17:45.23
    Lap 3 1:21:50.31 3:39:35.54
    Lap 4 1:37:47.39 5:17:22.93
 
4 Kim Cantrell Piedmont 6113 M/ 3   3:42:58.51
    Lap 1 1:01:44.65 1:01:44.65
    Lap 2 1:10:49.88 2:12:34.53
    Lap 3 1:30:23.98 3:42:58.51